Na komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych składają się wszelkie działania polegające na wykorzystywaniu i udostępnianiu wyników prac badawczo-rozwojowych w taki sposób, aby umożliwiały osiąganie korzyści finansowych na zasadach rynkowych.
Wszystkie podmioty realizujące, bądź chcące realizować projekty finansowane z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój będą musiały zapoznać się z terminem wdrożenia wyników projektu do gospodarki czy też z komercjalizacją wyników badań. Właściwie dobrana ścieżka komercjalizacji może być kluczowym czynnikiem sukcesu w osiąganiu korzyści finansowych z prowadzonych prac B+R.
Sposoby komercjalizacji wyników prac B+R
Podmioty, które przeprowadziły prace badawczo-rozwojowe, a następnie rozważają komercjalizację wyników tych prac, mogą to uczynić na trzy sposoby:
- udzielenie licencji na korzystanie z przysługujących podmiotowi praw do wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych na zasadach rynkowych;
- sprzedaż na zasadach rynkowych praw do wyników tych badań lub prac w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy;
- wprowadzenie wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych albo prac rozwojowych do własnej działalności gospodarczej poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników.
Komercjalizacja poprzez sprzedaż i udzielanie licencji
W rzeczywistości gospodarczej istnieje wiele ścieżek udostępniania rezultatów prac badawczych i rozwojowych (B+R) stronom trzecim. Najczęstszymi i najbardziej podstawowymi ścieżkami komercjalizacji są:
- udzielenie licencji na wykorzystanie rezultatów prac B+R,
- sprzedaż rezultatów prac B+R.
Udzielenie licencji – bardziej zaawansowana forma komercjalizacji dotyczy upoważnienia osoby trzeciej do korzystania z prawa własności za wynagrodzeniem. Wymaga większych nakładów z uwagi na długoterminowy charakter transakcji. Pozwala na zachowanie praw własności przy licencjodawcy.
Sprzedaż wyników – najprostsza forma i jednocześnie najmniej dochodowa forma komercjalizacji, łącząca się z przekazaniem praw własności dla kupującego. Zawsze przed sprzedażą jest wymagana wycena sprzedawanego prawa własności.
Komercjalizacja we własnej działalności gospodarczej
O komercjalizacji we własnej działalności gospodarczej mówi się wtedy, kiedy podmiot, który przeprowadził prace badawczo-rozwojowe i jest właścicielem rezultatów tych prac, decyduje się wykorzystać wyniki prac B+R we własnej działalności gospodarczej. Taki sposób komercjalizacji może odbyć się także poprzez wniesienie wyników prac badawczych i rozwojowych do nowo powołanej spółki (SPIN-OFF). Jest to najtrudniejsza metoda komercjalizacji, wiążąca się z największym ryzykiem, ale najbardziej dochodowa i pozostawiająca prawa własności przy wynalazcy.
Przygotowując projekt do NCBR należy wybrać i opisać sposób komercjalizacji. Wybrana ścieżka wdrożenia wyników prac powinna mieć na celu osiąganie największych przychodów z otrzymanych w projekcie wyników prac B+R.
Chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach komercjalizacji? Skontaktuj się z nami!